A Legendás katonai órák című sorozat – Az órák (4. oldal)


#7 – Ausztrál haditengerészeti búvár, 1960-as évek

Megjelenés ideje: 2015.04.05.
Elérhetőség: elérhető
Ár: 3.990 Ft (de beszerzési forrástól függően olcsóbb is lehet).

LKO_7

(from: http://forums.watchuseek.com)

Az újság

Semmi kiugró változás nincs a tartalmát tekintve: rövid, kicsit néhol erőltetett írások szerepelnek ebben is, Nem akarom ismételgetni magam, de ezt továbbra is csak egy nélkülözhető mellékletnek tartom. Vélhetően a kiadvány is olcsóbb lenne e nélkül :).
A jelen számban ismertetett Rolex márkáról (és az egyes órákról is) rengetek információ elérhető az Internet-en, így ha valakit komolyabban érdekel bőven találhat magának olvasnivalót. Én „jump start” jelleggel két rövidebb írást javasolok:

  1. 10 Things To Know About How Rolex Makes Watches by Ariel Adams
  2. What Are Rolex Oyster Professional Watches? A History by Ariel Adams

A quartz órák története és megjelenésük piaci hatása is nagyon érdekes, mind az óragyártás története, mind a piaci átrendeződés gazdasági vonatkozásai tekintetében. Természetesen erről is számos tanulmány elérhető, rövid áttekintésként itt olvasható egy jó összefoglaló. Mindez azért is lehet érdekes, mert sokan egy hasonló krízist emlegetnek, csak most az okosórák vélelmezett jövőbeli térhódítása miatt.

Within a decade of inventing the first quartz watch, the Swiss saw their export volume decrease from 45% to 10% of watches produced globally. By 1983, two-thirds of all watch industry jobs in Switzerland had vanished and over half of all watchmaking companies in Switzerland had gone bankrupt.

(from: https://hbr.org/2014/09/why-the-apple-watch-is-a-gift-to-the-swiss-watch-industry)

Én személy szerint nem látom ennyire súlyosnak a helyzetet a svájci gyártók (és úgy általában a mechanikus óragyártók) szemszögéből, hiszen eddig a Peeble modelljei kivételével átütő sikert nem hozott egy okosóra sem, persze ez az Apple piacra lépésével megváltozhat (de szerintem ez sem okoz majd hatalmas törést – erről elérhető itt egy remek cikk, amivel nagyrészt én is egyetértek). Teljesen egyet tudok érteni Ryan Raffaelli (@Harvard Business School) megjegyzésével is, mi szerint a legnagyobb előny a mechanikus órák részéről, hogy sok-sok évtizeden keresztül működőképesek maradhatnak, ami bizony egy digitális óra esetén nehezen elképzelhető jelenleg:

The traditional $10,000 watch produced in Switzerland they’re hoping you’ll not only wear, but you’ll pass down to your children and great grandchildren. Try that with an iPhone.

Ugyanakkor tény, hogy a „wearable technology” koncepció egyik első jelentős szereplői lehetnek, és az egyre fejlettebb szenzorok miatt számos nagyon hasznos funkciót hozhatnak a mindennapjainkba (sőt már néhány svájci gyártó is van a prémium okosóra szegmensben, lásd Hyetis). Bevallom én is majdnem vettem egy LG G Watch R órát a Telenor egyik igen jó promóciós ajánlata keretében (részletek itt), mert elég jó áron hozzá lehetett volna jutni (ha a telefont eladja az ember akkor végül olyan 45.000 Ft lett volna az óra maga), de végül nem láttam elég kiforrottnak a technológiát. Csak úgy „teszt jelleggel” meg drága, még így is.

Tartalom:

  • Ausztrál Haditengerészeti búvár
  • Rolex – Hírnév és kiválóság
  • Az óragyártás története – A kvarcórák
  • Cartier Astrorégulateur 9800 MC

A magyar borító:

lko-07

(from: http://www.kossuth.hu)

Az óra

Az óra alapja egy DROZ RAN (Royal Australian Navy) SuperCompressor az 1960-es évekből. Sajnos a márka azóta már megszűnt (hasonlóan mint sok másik svájci óragyártó az 1970-es évek „quartz válsága” miatt). Ez a DROZ legjobb tudomásom szerint nem kapcsolódik semmilyen formában a máig létező Jaquet Droz márkához (akik kifejezetten drága és szerintem túldíszített órákat gyártanak).
A SuperCompressor (továbbiakban: SC) megjelölés valójában egy, az Ervin Piquerez S.A. (EPSA) vállalat által kifejlesztet óratok kialakításra vonatkozik, amiket az 1950-es évek vége és az 1970-es évek eleje között gyártottak:

The design takes advantage of the water pressure the case is exposed to at depth to press the case back against the o-ring seal . More depth equals more water pressure equals greater seal. Dual crown Super-Compressor watches typically have a depth rating of 600 ft. This same concept was employed by Omega in the Naiad crowns used on Seamaster 300 watches in the ‘60s.

(http://www.scubawatch.org/)

2 Piquerez Compressor

(from: http://www.timekeeper.co.nz/viewtopic.php?f=10&t=1966)

Az SC tokok szerencsére időtállóbbnak bizonyultak, mint a fentebb említett Omega Seamaster 300 modelleknél eleinte alkalmazott korona szigetelési megoldás (ami sekélyebb vízben sajnos nem volt üzembiztosan vízálló). Két méretben készültek: 36-37 mm és 41-42 mm. Utóbbiak a ritkábban és keresettebbek. Az EPSA gyártású tokokat sok esetben egyszerűen lemásolták más gyártók a design tekintetében, így nem mindig egyszerű eldönteni ránézésre mely óra „valódi” SC.

Az egyik legjellegzetesebb SC vonás a dupla, nagyméretű korona 11 és 19 percnél (bár vannak egy koronás változatok is, például a Lemania Super-Compressor).

The most famous did have dual crowns, one at 2 o’clock and the other at 4 o’clock. The crown at 4 was used to wind the movement and set the time. The crown at 2 was used to rotate the internal diver’s bezel.

(http://wornandwound.com/2014/03/24/guide-super-compressors/)

A másik ismertetőjegy a tokok hátulján megjelenő logó, amit ugyan idővel több gyártó sajátra „cserélt” (de ilyenkor is felkerült egy hasonló logó a hátlap belső oldalára, kisebb méretben).

10988-600x479

(from: http://scubawatch.org/sitebuilder/images/10988-600×479.jpg)

A SuperCompressor kialakítást több mint 100 gyártó használta, akik közülük azóta már rengeteg eltűnt a piacról. Alább egy lista az akkoriban ismertebb gyártókról: Alpina, Baylor, Benrus, Blancpain, Bucherer, Bulova, Clarna, Consul, Cupillard Rieme, Delvina, Droz, Duval, Duward, Edox, Enicar, Exona, Felca, Fortis, Girard-Perregaux, Glycine, Hamilton, Invicta, IWC, Jaeger-LeCoultre, Le Cheminant, Lip, Longines, Lusina, Milber, Nivada Grenchen, Olma, Onsa, Orsa, Precimax, Renis, Rona, Solix, Solvil Titus, Suter, Talis, Technos, Tissot, Universal Geneve, Unver, Wittnauer Geneve, Zenith, ZentRa.
Manapság talán a legkönnyebben beszerezhetőek a Fortis, Enicar és Bulova gyártásúak (nem olcsók, 800 – 3.000 USD, állapottól függően – itt például megvásárolható egy elég jó állapotú Enicar Sherpa Super Compressor Dive Sea Pearl Ref. 125006, cca. 600.00 Ft), a legismertebb pedig a Jaeger-LeCoultre Polaris (5.000+ USD).

A polgári felhasználás mellett több haditengerészet is használt ilyen kialakítású karórákat, az ausztrál mellett például a lengyel is (Enicar Sherpa Super Dive). Az ausztrál haderő számára több DROZ verzió is készült, voltak dátumablakos és a nélküli modellek is.

My Droz_3

(from: forums.watchuseek.com)

A RAN SC órák kifejezetten keresettek a gyűjtők körében, így persze rengeteg hamisítvány létezik. Méretük és kialakításuk miatt remekül viselhetőek napjainkban is (annó a 42 mm átmérő hatalmasnak számított, ma már ez teljesen átlagos).

Alapadatok:

  • Óratok átmérő (Case diameter): 42 mm (45 mm koronával)
  • Óratok vastagsága: cca. 10 mm
  • Magasság (Lug-to-lug): 48,5 mm
  • Szíj szélessége (Lug width): 22 mm

Sajnos az óra nem dupla koronás, így a SuperCompressor fő jellegzetessége hiányzik, de nekem a tetszik (a számlap kifejezetten). Egy tiszta fekete szíjjal, bézs varrással szerintem remekül fog kinézni (például valami hasonlóval mint ez, bár carbon helyett lehet bőr is). Megkockáztatom, hogy jelen esetben sem acél a tokozás, de ezt biztosan kijelenteni nem tudom. A többi főbb jellemző szinte azonos a kollekció többi darabjával:

  • sík óraüveg,
  • csak az óra- és percmutató kapott némi lumineszkáló festést,
  • egyszerű quartz szerkezet,
  • vélhetően cseppálló, de szerintem tartósan vizes környezetben nem használható.

Összegezve nekem a tetszik, 2-3 ebéd árát talán meg is éri :). Ha valaki egy „nyúzható”, olcsó órát keres, akkor ez és a sorozat bármely más darabja is jó választás lehet, de a teljes kollekció megvétele azért érdekesebb kérdés.
Most így „félidő” után gondolkoztam el ezen igazán (bár nekem nincs meg mindegyik). Számszerűsítve: a teljes sorozat ára (darabonként 3.000 Ft-al számolva – bízva a folyamatosan elérhető akciós ajánlatokban :) 36.000 Ft, összesen 12 db karóra. Ehhez jön a szerintem szinte elengedhetetlen szíjcsere, legyen átlag 1.000 Ft/db => +12.000 Ft. Fenntartási költség minimális, de tegyük fel, hogy túlél 2-3 évet minden darab és akkor elemet kell cserélni bennük, meg kitisztítani őket, ami további 300 Ft/db (házilag elvégezve) => +3.600 Ft. Mindösszesen cca. 50.000 Ft. Nos ennyiért már egész jó mechanikus karórákat lehet kapni, sőt használt, de jó állapotban akár kettőt is :). Ugyanakkor 12 „divatóra” is lehet jó választás, főleg ha moddoláshoz is felhasználjuk őket. Ez már egyéni preferenciák alapján eldöntendő, de szerintem egy-egy darab megvétele nem rossz döntés.


Különszám #1 –  Amerikai asztronauta óra, 1990-es évek

Megjelenés ideje: 2015.04.15.
Elérhetőség: elérhető (csak a kiadónál)
Ár: 12.990 Ft

LKO_S1

 (from: www.kossuth.hu és http://forums.watchuseek.com)

Az újság

Jelen esetben nem kapunk magazint, csak egy két lapos nyomtatott ismertetőt (téma leginkább a Nemzetközi Űrállomás), illetve egy felhasználói leírást az óra funkcióinak használatához. Őszintén szólva ez engem nem is zavar, minden szám jöhetne így, ha ettől olcsóbb lenne :). Az óra most egy fém dobozban érkezik, szemben a normál kiadványok karton dobozaival (megjegyzendő azért, hogy legjobb tudomásom szerint egyes országokban – pl.: Ausztrália – eleve minden szám ilyen fém dobozokban érkezett…). Egyébként a különszámoknak szinte „hagyománya” van a nemzetközi szériáknál, számos ilyen volt már eddig:

  1. French Air Force Pilots Watch 1950’s
  2. American Astronaut’s Watch 1990’s
  3. Australian Combat Diver’s Watch 1970’s
  4. Royal Flying Corps Pocket Watch 1910’s

Én mondjuk a „Australian Combat Diver’s Watch” kiadásnak örültem volna a legjobban, de hátha majd érkezik ez is egyszer :).

Az óra Speedmaster-100

 (from: forums.watchuseek.com)

Az óra alapja egy késői Omega Speedmaster Professional („The Moon Watch”), ami 1965-től (egészen pontosan 1965. március 1-én kapott „Flight-Qualified by NASA for All Manned Space Missions” minősítést) az 1990-es évek közepéig a NASA „hivatalos” karórája volt (itt elérhető egy elég teljes és részletes lista az űrhajósok által használt Omega órákról). 1998-ban született meg az utódja, az Omega és NASA együttműködésével fejlesztett X-33 modell, ami napjainkban is egyike a NASA által elfogadottaknak (az alábbi lista kicsit meglepő elsőre, illetve szerintem a Speedmaster Professional „licence” továbbra is él):

NASA officially permits three watches: The Omega Speedmaster X-33, the Casio G-Shock (DW-5600 C and E variants, the DW-5900, DW-6900 and the G-Shock Master G-9000), and the Timex Ironman Datalink

(from: WatchTime Magazin, June 2006)

Tény, hogy az Omega Speedmaster Professional hosszú története szorosan összefonódik az űrhajózással, de a karóra polgári verziója is megvásárolható a mai napig. Jelenleg ‘Omega Speedmaster Professional Moonwatch 42 mm’ néven fut, ára pedig 3.000 – 4.000 USD között van (illetve van számos jubileumi modell is, amik közül nekem a legutóbbi Omega Speedmaster Apollo 11 45th Anniversary Limited Edition tetszik nagyon, de sajnos ez már kétszer ennyibe kerül). Érdekesség, hogy anno nem az űrbe szánták ezeket az órákat, de a NASA ezeket is kiválasztotta előzetes tesztelésre:

To compliment Omega’s growing reputation for events timing (which included the Olympic Games) the Omega Speedmaster was designed as a sports chronograph with a tachymeter bezel for calculating speed. Little did Omega know what kind of velocities the Omega Speedmaster would have to endure. NASA’s head of flight crew operations, had two anonymous NASA officials choose a selection of watches from a Houston jeweler, Corrigan’s, and alongside a Longines Wittnauer, a Rolex Daytona, plus seven others that didn’t make the cut, they picked out an Omega Speedmaster Professional.

(from: http://www.ablogtowatch.com/omega-speedmaster-professional-moonwatch-space-race/)

Végül az Omega nyert egy hosszas nyúzópróba után, így ez lett az első karóra ami a Holdon is járt (az első a világűrben egy Sturmanskie Sputnik volt Gagarin karján – ennek szintén létezik egy 50. évfordulós kiadása, ami már 300 – 400 USD körül elérhető). Bár Armstrong első holdon tett lépéseikor nem viselte, mivel egy technikai probléma miatt (tönkrement az időzítő a kabinban) inkább a kompban hagyta, hogy biztosan legyen egy működő órájuk a visszatéréskor:

[…] our mission timer was out, and we decided we had better leave one wristwatch inside in case it (the one taken outside) got damaged. We would have at least one working watch to back up the mission timer or to use in place of the mission timer, in case we could not get it going again.

(from: http://www.hq.nasa.gov/alsj//a11.evaprep.html)

Aldrin viszont viselte a sajátját, amikor csatlakozott a híres holdsétához (ez az óra egyébként később egyszerűen elveszett valahol, útban a Smithsonian Intézet felé!). Ezeket az órákat jellemzően extra hosszú, tépőzáras szíjjakkal szerelték, hogy az űrruhán kívül is hordhatóak legyenek (lásd az alábbi képet is).

spirit-and-history_pioneering-spirit_speed-in-space_showroom_31

(from: http://www.omegawatches.com/)

Alapadatok:

  • Óratok átmérő (Case diameter): 42 mm (45 mm koronával)
  • Óratok vastagsága: cca. 12 mm
  • Magasság (Lug-to-lug): 48,5 mm
  • Szíj szélessége (Lug width): 20 mm

Azt hiszem eljött a pillanat, hogy már nem mehetek el szó nélkül a Kossuth Kiadó Zrt. hozzá nem értése mellett (és ez a jobbik eset, feltételezve hogy jóhiszeműen járnak el). Komolyan úgy érzem, hogy ennek a kiadványnak vagy nincs termékfelelőse, vagy ha mégis lenne, akkor olyan személy(ek), aki(k) abszolút nem ismerik az alapfogalmakat sem az órák világában (én inkább ez utóbbit feltételezem). Történt, hogy néhány héttel ezelőtt megláttam a kossuth.hu oldalon ennek az órának a hirdetését (rögtön főoldalon, nem is nagyon lehetett elmenni mellette), így persze gyorsan végig is olvastam (a mai napig elérhető itt). Egy részét szó szerint idézem is:

Az első modellek 50 órás járástartalékkal készültek, a későbbiek (miként ez a megrendelhető karóra is) automatikus óraszerkezettel.

A különleges karóra legfontosabb jellemzői:
– Lumineszkáló órajelzések és mutatók
– Bordázott korona
– 24 órás skála
– Stopper külön állítható perc- és másodperc-számlappal
– Kesztyűben is használható nyomógombok a stopper elindítására-megállítására, valamint pillanat-megállítására, 2 és 4 óránál
– Dátumablak különleges, 4 és 5 óra közötti helyzetben
– Rozsdamentes acél tok
– Antikolt bőrszíj fehér varrással

Most tekintsünk is el az értelmetlen marketing buzzword-ök halmazán, de még így is marad néhány durva, a vásárlót megtévesztő mondat:

  1. Az első modellek 50 órás járástartalékkal készültek, a későbbiek (miként ez a megrendelhető karóra is) automatikus óraszerkezettel.” – nos erre fel is kaptam a fejem (Végre egy automata karóra!?), bár az árát látva nagyon gyanús lett, hogy hogyan is hozzák ki ennyiből az automata korongráf szerkezetet? A válasz persze, hogy sehogy, mert ez is egy quartz szerkezetes karóra (Sunon PE90)! Nyilván vitatkozhatunk a mondat szemantikáján, de számomra (és szerintem sokaknak másoknak is) az automatikus óraszerkezet = mechanikus óra, még ha suta is a megfogalmazás.
  2. Antikolt bőrszíj fehér varrással” – természetesen a szíj sem bőr, hanem műbőr…

Ha a fenti kiadói állítások (főleg az első pont) igazak lennének akkor simán az év vétele lenne, így viszont szerintem kicsit drága (megjegyzem nagyjából ennyibe kerülnek külföldön is a különszámok, szóval nem magyar sajátosság). Ennyiért már lehet kapni NOS állapotú Sector Underlab korongráfokat is, kicsit drágábban pedig már számos más márka is elérhető használtan.

Az óra ugyan nem néz ki rosszul, de az eredetileg a márkajelzést tartalmazó rész a számlapon most nagyon üres és furcsa is az alsó fél ehhez képesti zsúfoltsága. A viszonylag nagy hely oka, hogy a márkajelzés az Ω logóval 4 sort foglalna el. A dátumkijelző ablak egy plusz feature, a Moonwatch-ok nem tartalmaznak ilyet (ez csak a Speedmaster Date Chronograph órákon jelenik meg).

SLKO_1_dial_v1.0

(from: http://instagramshare.com/Media/977463205604967237_1300346615)

Sajnos csak csomagolva láttam eddig (mivel ajándékként vásárolták, így nem engedték kibontani, szétszedni :), de találtam egy egész jó használati tapasztalatokat összegző leírást a intlwatchleague.com egyik fórumozójától:

Normally you would start the Tachymeter at a zero point then after a fixed distance, i.e. 1 mile, or a number of operations, i.e. 10 rotations of a gear, you stop the measurement by stopping the seconds hand, and calculate the number ‘per hour’ by reading the scale.
Also the scale on my example is incorrectly marked, the 180 unit point should be adjacent to 20 second point, on mine it is nearer 22 seconds, other values are also incorrect, it would be very inaccurate to use indeed, particularly at high values.
The chronograph also has no fly back and returns to Zero point by turning quickly running backwards if less than 30 minutes or forwards after 30 minutes, which takes quite some time.

Sajnos ha a fentiek igazak a magyar modell esetében is, akkor tényleg szinte haszontalan a Tachymeter funkció (ennek használatáról egy rövid leírás elérhető itt).

Összegezve nekem elég vegyesek az érzéseim az első különszámmal kapcsolatban: egyrészt a megjelenése szerintem bizonyítja a sorozat sikerét (hacsak előre nem így szerződtek a jogtulajdonossal), másrészt viszont maga az óra kicsit drága lett. Ha ehhez még hozzáveszem a reklámok pontatlanságát és esetlegesen a Tachymeter használhatatlanságát, akkor már inkább tűnik nem olyan jó vételnek.


Óratartó doboz a kollekció számára

Megjelenés ideje2015.03.16.
Elérhetőség: könnyen beszerezhető még
Ár: 7.990 Ft (de olcsóbb ajánlatok is vannak)

LKO_oratarto

 (from: kossuth.hu)

A fenti kép a hivatalos promo kép, de persze hibás, mert nem egy 10 darabosat, hanem egy 12 darabosat kapunk (hiszen a kollekció is 12 darabos…). Ilyen a valós (a modell ugyanaz egyébként, csak kicsit nagyobb):

LKO_oratarto_valos_v1.0

(from: craftsupply.co.nz)

Doboz külső mérete:
Szélesség: 30 cm
Magasság: 8,8 cm
Mélység: 20 cm

Belső rekeszek mérete (/db):
Szélesség: 45 mm
Mélység: 95 mm

Alapvetően nem egy rossz óratartó doboz ez, ha viszonylag olcsón szeretnénk egy funkcionális darabot (sokkal rosszabbakat is láttam már ennyiért, vagy akár még drágábban is). A nagyobb könyvesboltok 20-25% körüli on-line kedvezményeit és ingyen szállítását kihasználva pedig már abszolút kellemes áron juthatunk hozzá (én is így vettem egyet). Egyébként aliexpress.com-on 25 – 30 USD között elérhető ingyenes szállítással, vagyis a kedvezményes itthoni ár igencsak versenyképes… Persze egy 12 db-os Rolex gyűjteményhez nem biztos, hogy megfelelő, de egyébként sokkal jobb, mint a polcon/fiókban szétszórva tartani az óráinkat (bár a fiókos megoldásban is vannak számomra szimpatikusak :) .

Nem igazi bőr, de ennyiért ez nem is elvárható, ugyanakkor a belső rekeszekbe a szivacspárna jellemzően szorosan illeszkedik, így egész jól tartja az órákat a helyükön. Nagyjából ennyiért vettem kb. 1,5 éve a Tchibo-ban egy 6 db-os óratartót, ami viszont sajnos nagyon nem vállt be (pont a belső rekeszekben lévő szivacsok nem illeszkedtek eléggé, így össze-vissza dőltek az órák). Nagyobb méretű órák (> 45 mm) is elférnek ugyan benne, de csak úgy, hogy átlógnak a mellettük lévő helyekre is, így érdemes a ezeket nem egymás mellé tenni.
A felső üveg rész körül is fut egy műbőr perem, így több doboz is bátran egymásra halmozható lehet :). Nem zárható, de ez nekem nem is igazán számít, sőt mivel a csat elég nehezen nyílik, így még azt sem szoktam bepattintani.
Egy nagyobb problémát látok eddig: a doboztetőt megtartó szalag összecsukott állapotban eltakarja az órák egy részét, vagy furcsán kilóg a dobozból. Sokkal jobb lett volna egy fém, önmagába csukódó megoldás, de ez már inkább a drágább modellekre jellemző.

Ha valaki a teljes kollekciót megveszi annak szerintem jó ajánlat (az előfizetéshez meg ingyen adták/adják), illetve azoknak is ajánlható, akiknek van mondjuk 6-7 órája és „rendesebben” szeretné őket tárolni.

3 hozzászólás

  1. Csaba május 2, 2015 1:35 du. 

    Szia !

    Az a jó ebben a gyűjtögetős dologban hogy nem kötelező megvenni az összes újságot , Én is megvettem belőle 2 őt meg még megveszem a japán pilótát ami 1-2 eltéréssel már majdnem mint az eredeti .
    De van ennél durvább gyűjtögetős ahol nem hagyhatsz ki 1 számot sem mert nem fog menni a dolog http://www.naprendszer-modell.hu/ ha itt kihagysz 1 is akkor vége a történetnek mert öszzerakni lehetetlen lesz.

    Üdv : Csaba

  2. Csaba május 16, 2015 11:53 du. 

    Helo
    Megvettem a japán pilóta órát ,itt kitűnik a hozzá nem értés magazinban óra jellemzőinél nagy betűkkel : nagyméretű világító számok a 3 6 9 12 óránál itt jegyezném meg hogy egy gombostűnyi felület nincs az órában ami lumineszkálna. A lünetta ismét dísz .Ettől eltekintve ez hasonlít legjobban az eredetire számos kutatás alapján.
    Üdv Csaba

  3. Árpi május 22, 2015 10:51 de. 

    Szia,

    Nekem tetszik a japán óra, bár mindennapi használatra nekem túl cirádás. Inkább amiatt vettem meg, hogy talán ez a sorozat legkülönlegesebb darabja abból a szempontból, milyen nehéz eredeti Seikosha-kat találni. A Luftwaffe órával kifejezetten kellemes összevetni, jól mutatnak egymás mellett.
    Várom a leírást az óráról!! :-)

    Üdv: Árpi

Vélemény, hozzászólás?