Sanrenmu kések

Már korábban írtam egy rövid ismertetőt a Sanrenmu 6050 modellről, illetve magáról a márkáról (elérhető itt), de azóta számos más késüket is sikerült hosszabb-rövidebb ideig kipróbálnom. A tapasztalataim eddig igen jók, az árukhoz képest bizony kiváló darabok készülnek a Sanrenmu (SRM) műhelyeiben, így teljesen egyetértek az theoutdoornerd.com alábbi megállításával is:

Almost all of their products are in the $10 range and compare well to knives costing 5-10 times as much.

Az általam látott késeknél nem, vagy csak nagyon minimálisan volt tapasztalható horizontális és/vagy vertikális pengemozgás nyitott állapotban, ami ebben az árkategóriában egyáltalán nem megszokott, ugyanakkor fontos minőségi ismérv.

Persze reálisan érvényesíthető garanciára nem számítsunk, hiszen „ultra-budget” eszközökről beszélünk, így a Kínába visszaküldés kb. többe kerülne. Megjegyzem egy-két magyar webshop is árulja már ezt a márkát, de szinte biztos vagyok benne, hogy nem mint hivatalos forgalmazó, sokkal inkább csak az éppen jó áron elérhető darabokat nagyobb tételben beszerezték és mint viszonteladó adják el őket…
Szerintem a legnagyobb kihívás ezeknél a késekkel, hogy nem nagyon lehet őket élőben kipróbálni, megismerni, így leginkább az on-line tesztekre és mások véleményére lehet hagyatkozni. Ez egyrészt jó, másrészt elég félrevezető is lehet, mert nagyon más szempontokat tekinthetünk fontosnak. Ennek ellenére én is megpróbálom összeszedni a saját tapasztalataimat, hátha nyújtanak némi támpontot a választáshoz. Nincs semmilyen Sanrenmu érdekeltségem és nem is fizetnek ezekért az írásokért (sajnos :), szóval saját, így persze erősen szubjektív vélemények ezek.

Kicsit nehéz kiigazodni a gyártó modellpalettáján, bár mostanában próbálják valamennyire egységesíteni a jelöléseiket. Jelenleg az alábbi modellcsaládok futnak „félhivatalosan”, bár számomra rejtély mi alapján sorolnak be ezekbe tételek (talán a pengehossz lesz a kulcs inch-ben mérten):

  • 9 series
  • 7 series
  • 6 series
  • 3 series
  • T series

A korábbi, hivatalos kategorizálás meg az alábbi volt, ami mondjuk úgy nem igazán sugall professzionalizmust:

  • TACTICAL: Designed for maximum versatility, 9-inch tactical knives are surely guaranteed with the world-class craftsmanship and highly competitive price.
  • OUTDOOR: A collection of 7-inch medium sized folding knives that are incredibly favorable for outdoor activities.
  • EVERYDAY CARRY: These skeletonized knives that are perfectly forged for lightweight everyday carry.
  • MINI-SERIES: Mini-Series has boosted an unexpected popularity around the world given its incomparable advantage in terms of size and flexibilities.

Nagyon érdekes az újabb késeiken megjelenített dátumozás is, ami gyakorlatilag az adott modell piacra kerülésének időpontját jelzi (ez már-már amolyan Zippo-féle, a gyűjthetőséget megalapozó szisztémának tűnik, szóval lehet egyre erősebben építenek majd erre az üzleti modellre is – ami szerintem a Zippo népszerűségét is nagymértékben elősegítette):

Sanrenmu piaci bevezetés jelölése a késeken

(from: budgetlightforum.com)

Az oldal tartalma folyamatosan frissülni fog, amint újabb modelleket sikerült megismernem. A jelenleg elérhető mini review-k az alábbiak:


Sanrenmu 7010, korábban 710 ( – 5/5)

Sanrenmu 710 different models

(from: www.edcforums.com)

A 7010-es modellről már érintőlegesen, számos alkalommal megemlékeztem korábban is, de egyszerűen kihagyhatatlan a egy ilyen gyűjteményből. Alapját kétséget kizáróan a Chris Reeve Small Sebenza (21) adja, bár messze nem 1:1 másolatról beszélünk (lásd az alábbi képet is). Szerte az Internet-en komoly vita folyik, hogy most ez egy knock-off vagy sem. Hamisítvány (counterfeit) nyilván nem lehet, hiszen saját név alatt árulják és nem vannak jól észlelhető eltérések is. Szerintem mondjuk simán knock-off, mert egyszerűen ha egymás mellé teszünk egy Chris Reeve Sebenza 21-et és egy 7010-et, akkor nem lehet nem észrevenni a nagyfokú hasonlóságokat, így az én olvasatomban egyértelmű, hogy erre alapozva dobták piacra ezt a modellt (nem véletlenül kapta meg a „The Poor Man’s Sebenza” elnevezést)…

Sebenza vs. Sanrenmu 7010

(from: Google Images)

Ettől függetlenül ez egy remek kés, verhetetlen áron (cca. 15 USD + ingyenes szállítás). Magyar jogszabályok alapján is EDC, így ebből a szempontból is ideális. A frame-lock nagyon jól sikerült, zárt állapotban gyakorlatilag nem tapasztalható sem horizontális, sem vertikális pengemozgás. A nyitás is teljesen akadásmentes, lévén hogy vékony (foszfor)bronz alátéteket is használnak a tengely mindkét oldalán (foszfor-bronz: „ötvözőanyagként minimális mennyiségű foszfort is tartalmaznak, amely ridegebbé, keményebbé teszi az anyagot. Jó siklási tulajdonságú, nagy szilárdságú anyagok ezért nagy felületi terhelésnél alkalmazzuk. Önthetőségük és korrózióállóságuk jó.„, from: www.nyf.hu).

…did I mention that it deploys smooth as silk? Again, I’m not frame lock expert, but the lock seems to catch at least 60%-70% of the blade to my old eyes, and that seems more than acceptable. Frame lock is supposed to be a very strong mechanism and it sure feels that way to me.

(from:  Mark Wing @ www.theoutdoornerd.com)

Kis kenéssel ez tovább is finomítható (én jellemzően BreakFree CLP vagy Protech MoS2 termékeket használok ilyesmire), de nem feltétlenül szükséges. A design is remek, bár ez nem a kínai mérnökök érdeme :). Az elmúlt hónapokban legalább 3 darabot volt szerencsém alaposabban is megnézni és mindegyik kifejezetten jó minőségű volt, nem tapasztaltam összeszerelési hibákat sem. Létezik tiszta fekete és még néhány egyéb színben is, de én inkább a festetlen verziókat javaslom. Két negatívumot tudok csupán felsorolni:

  1. Egyrészt az övklipsz pozíciója fix, sajnos csak tip-down pozícióban használható,
  2. illetve a markolat felületkezelése nem túl ergonomikus, így könnyen megcsúszhat a kezünkben használat közben (mondjuk legalább vizuálisan jól néz ki :).

Technikai információk:

  • Blade Length: 7.0 cm
  • Blade Width : 2.4 cm
  • Steel: 8Cr13MoV (~57 HRC)
  • Open Length: 16.5 cm
  • Closed Length: 9.5 cm
  • Product weight: 0.089 kg

Összességében én csak ajánlani tudom ezeket a késeket. Egy időben abszolút a Sanrenmu termékpaletta csúcsát képviselték, így 5-6 évvel ezelőtt szinte beszerezhetetlenek voltak. Az „alapul” szolgáló Chris Reeve Small Sebenza (21) 2008-ban jelent meg (ezért a ’21’ jelölés is, hiszen a modellcsalád 1987-ben(!) mutatkozott be), majd nem sokkal ezt követően jött a Sanrenmu 710, persze töredékáron (350+ USD vs. 15 USD).


Sanrenmu 7056 ( – 3,5/5)

Ez a modell sem teljesen eredeti design, hiszen a Kershaw Cryo nagymértékben hatással volt a kialakítására :), de ez nem kapott nyitássegítő (assisted opening) rendszert, ami ugyan részemről egy plusz pont lenne, ha csapágyazást viszont alkalmaztak volna (ball bearing). Ennek hiányában sajnos a flipperes nyitás nehézkes, csak némi plusz lendülettel lehetséges (mondjuk volt akinek meg pont ez rásegítés nélküli nyitás tetszett…). Sajnos a házi „upgrade” sem sikerült, mert ami otthon elérhető és kifejezetten késekhez gyártott csapágyam volt, az sajnos túl vastagnak bizonyult, így a összeszerelni már nem is tudtam. Nagy kár érte, mert egyébként egy jó kis kés lenne, a frame lock megoldás jó és a design is tetszik…

Sanrenmu 7056 darabokra szedve

(from: http://ftforum.boards.net/thread/55/sanrenmu-7056lup-sk-disassembled)

Több különböző felületkezeléssel is kapható, bár a szürke+arany nyitószemölcs kialakítás (lásd a fenti képet) már viszonylag ritka. Szerintem egyébként is jobbak a nyers fém felületűek, mert a minőségi bevonatok bizony drágák, így gyanítom nem is ilyeneket alkalmaznak.
Sajnos az én példányom számos, jól látható karccal érkezett, ami igencsak zavaró… A rögzítő csavarok is hajlamosak kilazulni, így az egyébként nagyon jól középre igazított penge is el-el mozdul. Ez persze a megfelelő méretű csavarhúzókkal (T6 és T10 torx, illetve egyes szériákon állítólag hex) orvosolható, de azért nem ez lenne az elvárható.

Technikai információk:

  • Blade Length: 7.0 cm
  • Blade Width : 3.2 cm
  • Steel: 8Cr13MoV (~57 HRC)
  • Open Length: 16.8 cm
  • Closed Length: 9.7 cm
  • Product weight: 0.103 kg

Összességében én nem ajánlom ezt a modellt, de csak ezért mert ennél sokkal jobb Sanrenmu ajánlatok is vannak. Persze ha lenne egy jól kialakított (axiális) csapágyas verziója, akkor 5/5 -öt adnék rá :). Mindezek ellenére sokan szeretik, sőt gyakran egyenesen Kershaw Cryo helyettesítőként veszik:

But at $60+ I’ll give them a miss and try the SanRenMu at ~$13. Even if the 7056’s have less features like four way pocket clip, Speed Safe and Black Oxide finish they still make a very good value knife.

(from: www.britishblades.com)


Sanrenmu 7048 ( – 4/5) 

Sanrenmu 7048

(from: www.aliexpress.com)

A 7048-as modell egy igen érdekes darab, ugyanis mindkét penge kapott egy véletlen nyitást meggátoló védőmechanizmust, ami ráadásul meglehetősen szokatlan kialakítású is: a pengéket nyitni csak úgy lehet ha a nyitószemölcsöket kicsit lenyomjuk. Ilyen megoldást én még nem láttam, így elsőre meg is lepődtem a dolgon :). Ha jól gondolom az elsődleges felhasználása szerint amolyan kiegészítő kés lenne, amit mondjuk a táskánk külső oldalára aggathatunk – ebben az esetben a zárt állapotban is alkalmazott pengezár kifejezetten előnyös lehet.
A kombinált funkciós penge adott esetben jó szolgálatot tehet, bár feszegetésre sajnos nem igazán alkalmas a műanyag alap miatt (pedig a 6050-es modellhez képest itt egy nagyobb, lapos csavarhúzó került kialakításra a „penge” végén, ami erre egyébként ideális lenne). Egyetlen nagyobb problémám pont ez a műanyag foglalat körben, ami nagyobb erőhatásoknak nem hiszem hogy ellenállna, szóval ez nem egy „heavy duty folder”. Klasszikus értelembe vett övklipsz sincs, helyett egy karabiner jellegű akasztót kapunk, ami én általában nem szeretek, de ennél a késnél érthető az alkalmazása.

Technikai információk:

  • Main Blade Length: 5.9 cm
  • Main Blade Width : 2.1 cm
  • Steel: 8Cr13MoV (??)
  • Open Length: 16.8 cm
  • Closed Length: 10.5 cm
  • Product weight: 0.057 kg

Összességében nem egy rossz kis kés ez a maga 11-14 USD körüli árával és viszonylag ritka is. A műanyag + karabiner miatt nagyon visszafogott a külső megjelenése (sőt van egyfajta „játékkés” hangulata :), így akár EDC jelleggel is használható még kényesebb környezetben is (pl.: irodák). A tartósságával kapcsolatban vannak kétségeim, de ilyen ár mellett nem panaszkodom.


Sanrenmu 6020, korábban H03 ( – 3/5) 

Sanrenmu H3, 6020

 

(from: www.fasttech.com)

Gyakorlatilag ez volt az első „találkozásom” a Sanrenmu márkával, amikor régebben egy kisebb méretű kést kerestem. Valószínűleg egész sikeres lehet, mert a mai napig gyártásban van, csak most már 6020 jelzéssel. Van ugyan némi Spyderco Grasshopper SS utánérzése, de annál kicsivel nagyobb, viszont olcsóbb :). A design nekem mondjuk nem annyira tetszik: a „madár” logót és az üvegnyitó rész is elhagytam volna, főleg mert utóbbi a biztos fogást is zavarja… Megjegyzem a „madár” logó néhány képen nem szerepel, szóval lehet hogy van e nélküli verzió is(?!). Mindezektől eltekintve egy teljesen használható kis kés ez, de persze csak nagyon alap dolgokra, ugyanis a penge nem rögzítődik nyitott állapotban.
Én magam is egy funkcionális darabot kerestem anno, így a külsőségek sem igazán számítottak, bár lehet valakinek meg pont ezek tetszenek (valójában tényleg adnak egy karaktert a késnek, csak egy nekem nem tetszőt :).

Technikai információk:

  • Blade Length: 5.9 cm
  • Main Blade Width : 1.87 cm
  • Steel: 8Cr13MoV (??)
  • Open Length: 13.6 cm
  • Closed Length: 7.7 cm
  • Product weight: 0.046 kg

Összességében egy ajánlható kis kés ez, ami mérete miatt szinte mindig nálunk lehet. A „Spydie hole” mondjuk nem feltétlenül használható, mert kicsit kényelmetlen a kés egykezes használta. Akár még kulcstartón is elférhet, bár ilyen célra szerintem vannak jobb megoldások (pl.: Tekut LK3882).


Sanrenmu 6050 ( – 5/5) 

Erről már korábban írtam részletesen, a bejegyzés elérhető itt.

Vélemény, hozzászólás?