A Legendás katonai órák című sorozat – Az órák (2. oldal)


#3 – Brit Királyi Haditengerészet Különleges Szolgálata, 1970-es évek

Megjelenés ideje: 2014.12.04.
Elérhetőségelérhető, de több helyen készlethiány is tapasztalható.
Ár3.990 Ft (de beszerzési forrástól függően olcsóbb is lehet).

LKO_3

(from: http://forums.watchuseek.com)

Az újság

Az óraismertető most igazán rövidre sikeredett, a Kislexikon rész pedig egyszerűen kimaradt, helyette egy egész oldalas korabeli plakát szerepel (H. Samuel’s War Watches). A horgony-gátszerkezet ismertetésénél tett kijelentéssel, hogy a tourbillon szerkezetek mára már elavultak meg egyszerűen nem értek egyet, főleg mert nem is indokolják e megállapításukat (vagy csak szerencsétlenül fogalmaztak megint). Az igaz, hogy az alkalmazásuk mára már leginkább esztétikai okokból történik, de egyben az óraművesség tradícióit is őrzik (lényegében egy több mint 200 évet megélt technológiáról beszélünk) és a pontosságukkal sincs probléma. Teljesen egyet tudok érteni az alábbi megállapítással:

The tourbillon exists for the same reason that Formula 1 racing cars exits – not because it is something we need, but as a demonstration of the edge of the envelope – the forward edge of man’s technical creativity and skill.

(from: www.tourbillonwatches.com/tourbillon-controversy.html)

Tartalom:

  • Haditengerészeti kommandó
  • Tag Hauer – 1860 óta a világ egyik vezető sportóra- és krongráf gyártója
  • Az óragyártás története – A horgony-gátszerkezet
  • A szokásos utolsó oldali Kislexikon most nincs…

A magyar borító:

lko-03

(from: http://www.kossuth.hu)

Az óra

Az óra alapja egy Rolex MilSub („The King of The Submariners”), egészen pontosan egy 5513 modell (15 perces lünettával és kardszerű mutatókkal – Sword Hands).

Rolex_5513_sword_hand_15_v1.0

(from: www.miltonaires.com)

A katonai célú Rolex Submariner-ek története egészen az 1950-es évekig nyúlik vissza, ekkor kezdtek kisebb szériákat rendelni a gyártól kifejezetten a tengerészeti egységeknek (SBS – Special Boat Service), de az igazi „MilSub”-ok csak az 1970-es években jelentek meg (5513 és 5517 modellek). Ezek az órák már kifejezetten a British Ministry of Defense (MOD) számára készültek és számos módosítást végeztek a polgári modellekhez képest, illetve átemeltek megoldásokat a korábban rendszeresített búvárórákból is (Omega Seamaster 300).

According to Mike Wood, one of the world’s preeminent collectors and authorities on MilSubs, the MOD required certain features that would differentiate the civilian and military Subs: fixed bars, requiring a nylon strap and ensuring the watch case isn’t leaving your person without an arm attached to it; a larger bezel, allowing gloved divers more gripping power; and a bezel material of German silver, which would typically dent upon impact, versus cracking or breaking.

(from: http://gearpatrol.com)

Az 5513 és a az 5517 modellek kicsit eltérő tulajdonságokkal rendelkeztek:

– The 5513 milsub was delivered  with either sword hands or mercedes hands from new
– The 5513 milsub came with either full 60 minute bezel insert or 15 min bezel insert from new.
– The 5517 milsub was delievered ONLY with sword hands and full 60 minute bezel

(ftom: http://doubleredseadweller.com/mil_sub.htm)

Rolex_5517_v1.0

(az egyik 5517-es Rolex modell, from: http://www.vintage-db.com)

Az eredeti órák ma már nagyon drágák (könnyedén lehet 20.000.000 Ft fölötti is az áruk), elsősorban a kis legyártott szériák miatt, bár a későbbiekben már több másik különleges alakulatnál is használni kezdték ezeket a Rolex-eket (British Special Forces, SAS – Special Air Service).

All told, from 1971 through 1979, only about 1,200 MilSubs were issued, of which an estimated 180 or so still exist today. Regardless of whether it’s an A/6538, 5513, 5513/5517, or 5517 purchasing a MilSub takes patience, lots of research, a trustworthy seller, and a healthy bank account.

(from: http://gearpatrol.com)

A Rolex nem mellesleg a világon a leginkább hamisított óramárka, a Submariner-ek meg talán a legnépszerűbb modellek. Ennek oka, hogy nagyon ismertek, legendásan megbízhatóak és de-facto a belépőszintű luxusórák etalonjai manapság. Ráadásul egyszerűen másolhatóak is (legalábbis a kialakítás főbb elemeit tekintve), bár a jó replika mégis igen ritka. Néhányan persze próbálják előállítani a minden tekintetben az eredetivel megegyező 1:1 másolatokat, több-kevesebb sikerrel (Thomas Caddell, NOOB/BP Factory)

Alapadatok:

  • Óratok átmérő (Case diameter): 40 mm (42 mm koronával)
  • Óratok vastagsága: cca. 11 mm
  • Magasság (Lug-to-lug): 47 mm
  • Szíj szélessége (Lug width): 20 mm

A szíj jelen esetben elég rövidre sikeredett (115 mm + 80 mm a csat nélkül), így most is lecseréltem, jelen esetben egy Navy Heritage G-10 „NATO” szíjra. A minősége viszont kicsit jobb, mint az első szám órájánál volt.
Maga az óra többé-kevésbé hasonlít az eredetire, de sajnos az indexek és a mutatók sötétben nem igazán láthatóak, a másodpercmutató nem autentikus nyíl formájú és sajnos a lünetta sem forgatható (ez utóbbi mondjuk nem is feltétlenül baj – inkább ne legyen, mint sem valami gyenge, használhatatlan megoldással szállítsák). A szerkezet „szokásosan” egy egyszerű quartz.
Az óratok egyébként elég nehéz lett (érezhetően nehezebb, mint a első szám hasonló méretű órájánál), bár sajnos az enyémen van egy vélhetően gyári eredetű, felületi hiba is az egyik oldalon.

Összességében ár/érték aranyban rendben van ez az óra is szerintem és remek alapanyag lehet „moddoláshoz” is :).


#4 – Szovjet páncélos parancsnok, 1980-as évek

Megjelenés ideje: 2015.01.08.
Elérhetőség: elérhető
Ár: 3.990 Ft (de beszerzési forrástól függően olcsóbb is lehet).

LKO_4(from: http://forums.watchuseek.com)

Az újság

Sajnos kicsit késett jelen ismertetőm, aminek számos oka van, de a legfontosabb talán az, hogy ezt a számot én nem vettem meg (ennek okairól majd később). Szerencsére találtam olyat az ismeretségi körömben aki viszont igen :), így az órát kicsit szemügyre tudtam venni. Szívesen átolvastam volna az újságot is, de az már nem volt meg és amikor a tartalmáról érdeklődtem kiderült, hogy meg sem nézték…
Azt hiszem ez is egy vélemény és az is kiderült, hogy 1-2 számot már korábban is megvásárolt ugyan, de soha nem fordított sok időt magára a magazinra (talán csak eleinte futotta át őket, de mostanra ez az igény is megszűnt :). Szóval most nincs külön leírás az újságról a fenti objektív okok miatt, de a rend kedvéért a magyar borítót mellékelem.

lko_04_front(from: http://www.kossuth.hu)

Az óra

Az óra egy Vostok (Восток = Kelet) Komandirskie (Командирские = Parancsnok) az 1980-as évekből, pontos modellt sajnos nem tudok megjelölni, számos hasonló karóra készült akkoriban (abban sem vagyok biztos, hogy mindet egyedi modellszámokkal látták volna el). Sokan kicsit lekezelően csak a Vostok Amphibia-k kistestvéreinek tekintik őket, de ez azért erős túlzás, bár tény hogy én is jobban kedvelem az „búváros” („scuba dude” ugye :) óráikat.
Maga a gyár már 1942 óta létezik, de a Vostok nevet csak 1960-as években vették fel, utalva ezzel az akkoriban meglehetősen sikeres szovjet űrprogramra (megjegyzendő, hogy számos más óragyártó is hasonlóan tett, önként vagy „állami biztatásra”, lásd: Raketa, Poljot). A szovjet fegyveres erők részére is ettől kezdve kezdtek órákat szállítani. Ezek közül a ‘3AKA3 MO CCCP‘ jelzéssel ellátottak a legkeresettebbek a gyűjtők körében, ami nagyjából azt jelenti, hogy a ‘Szovjet Védelmi Minisztérium megrendelésére’. 17 köves, manuális felhúzású, mechanikus szerkezettel szerelték őket, elterjedtek voltak a 2 óránál és a tradicionálisabb 3 óránál lévő koronával gyártott változatok is, az óratok viszont jellemzően nem acél volt (ellentétben az Amphibia szériával).

Vostok Komandirskie were designed by Russian engineers for use in extremely harsh environments, where there is often no capacity for competent service of the mechanism. At the core of the watch are a reliable shock resistant mechanism,a dust and waterproof case and a special spherical glass.

(from: http://badgerandblade.com)

Vostok_Komandirskie_v1.0(vintage Vostok Komandirskie, from: ebay.com)

Eleinte csak a Vörös Hadsereg kiválasztottjai juthattak ilyen órákhoz, de később szélesebb körben, illetve a civil piacon is tömegesen megjelentek (az 1980-as években már évi több milliót gyártottak). Az 1990-es évektől pedig szerte a nyugati világban is egyre népszerűbbek lettek a korábbi szovjet órák, bár az akkori, igencsak zűrös időkben a legtöbb óragyár éppen a csőd szélére került, számos be is zárt, sokat pedig újraszerveztek, eladták a nevet/licenceket… Valójában ez az oka annak is, hogy nem vettem meg ezt a számot, az ebay.com-on számos eredeti, a késő 80-as évekből származó Komandirskie elérhető, általában 12.000-20.000 Ft (+szállítás) között, de rengeteg új/NOS darab is van (érdemes megnézni a favinov webshop-ot itt – bár én még nem vásároltam tőlük, de igen jó véleményeket hallottam róluk). Arra ezért fontos figyelni, hogy a szovjet/orosz mechanikus szerkezetek jelölései/elnevezései kicsit kaotikusak és sokan nem is szeretik őket szervizelni.

Alapadatok:

  • Óratok átmérő (Case diameter): 48 mm (50 mm koronával)
  • Óratok vastagsága: cca. 8 mm
  • Magasság (Lug-to-lug): 53 mm
  • Szíj szélessége (Lug width): 22 mm

A 48 mm átmérő nem tudom honnan származik, legjobb tudomásom szerint a 39-40 mm volt az általános a legtöbb modellnél, én 48 mm-es verziót nem is találtam sehol sem belőle (az újabb, Vostok Europe néven árult órákra jellemző ez inkább, bár az már egy teljesen más vállalat). Sokaknak feltűnt ez az „elméretezés”:

There was definitely a bit of an error in communicating the size of the Putin, the glass on the MWC is the same diameter as the Crown on the original 80s Vostok.

(from: http://forums.watchuseek.com/f71/military-watches-collection-magazine-986528-566.html#post7652136)

A számlap az eredetit egész jól másolja a csillaggal és a tankkal (ami talán egy stilizált T-62-es), de természetesen lehagyták róla a Komandirskie és az egyéb gyártói jelzéseket.
A szíj meglepő módon egész jó volt, még akkor is, ha hasonló nylon anyagú, mint azt már néhány korábbi modell esetében tapasztaltuk, de azért a műbőr betétek sokat dobnak rajta… Vastagabb csukló esetén sem lesz vele gond, ezt az óratok mérete is megtámogatja.
Az óratok kialakítása kifejezetten tetszett, sikerült végre lekerekíteni az oldalait, nem olyan élesek mint korábban. Forgatható lünetta most sincs, a quartz szerkezet pedig vélhetően a „szokásos”.

Az óra rendben van, tessék megvenni, úgyis itt a nagy kelti nyitás… Nemsokára pedig megérkezik Vladimir Putin is, úgyhogy minden állami vezető kezére magyar forgalmazású Vostok Komandirskie másolatokat! :). Egyébként Mr. Putin nagy órarajongó és „szokása”, hogy egyes látogatásai alkalmával néha odaadja a karóráját az egyszerű nép egy-egy kiválasztottjának, szóval lehet érdemes lesz figyelni a programját :) – egy Blancpain-t talán én is elfogadnék (van miből osztogatnia)…
Viccet(?) félretéve, összességében nekem kifejezetten tetszett a 4. szám karórája, megkockáztatom, hogy eddig az egyik legjobb darab, bár meglehetősen feltűnő is.

Vélemény, hozzászólás?